Free Essay

Qlt1 Task 1

In: Business and Management

Submitted By kristoferpaul
Words 659
Pages 3
Running Head: QLT1 Task 1 Rev 1

QLT1 Task 1 Rev 1

QLT1 Task 1
Mary is going away to college. In order to stay in touch with her family and friends she needs to get a cell phone with a calling plan. At this time Mary isn’t sure what her monthly phone usage is going to be. After consulting with her college friends, she estimates her usage will be between 200 and 900 minutes per month.
A local phone company offers two basic calling plans:
Plan A. offers a package consisting of monthly charge of $50.00 and $0.10 for each minute. Plan B. offer is a monthly fee of $15.00 and $0.18 per minute.

The phone company charges for actual time used for both plans, so if Mary used .75 Min for talk time she would pay for actual time used [(.75) x per minute rate]

Plan A
The cost of plan (Y)
X= phone usage in minutes (this is our variable)
Y=50 + 0.10(x). The cost of plan A (Y) is $50 base charge plus $.10 per each minute (x) represented in a linear equation.

Plan B
X= phone usage in minutes (this is our variable)
Y=15 + .18(x). The cost of plan B (Y) is $15 base charge plus $.18 per each minute (x) represented in a linear equation.

1. Which plan would offer greater savings if Mary’s monthly phone usage was 200 min?
Plan A
Cost of phone plan after using 200 minutes.
Y=50 + .10(x)
X 200
Y=50 + .10(200)
Y=50 + 20
Y=70
Plan A would cost Mary $70 per month after 200 minutes usage

Plan B
Cost of phone plan after using 200 minutes
Y=15 + .18(x)
X 200
Y=15 + .18(200)
Y=15 + 36
Y=51
Plan B Would Cost Mary $51 per month after 200 minutes usage.

Answer: Plan B would be more advantageous for Mary at $51 per month over Plan A at $70 per month after 200 minutes of usage.

2. Which Plan would offer Mary greatest savings if her monthly usage was 900 min?

Cost of phone plan A after using 900 minutes
Y=50+.10(x)
X 900
Y=50+.10(900)
Y=50+90
Y=140
Plan A would cost Mary $140 per month after 900 minutes usage

Cost of phone plan B after using 900 minutes
Y=15+.18(x)
X 900
Y=15+.18(900)
Y=15+162
Y=177
Plan B would cost Mary $177 per month after 900 minutes usage

Answer: Plan A at $140 per month would offer Mary greater savings.

3. After how many minutes of usage the cost for both plans would be equal?
50+ .10(x) =15+ .18(x) move like numbers from one side of the equation to the other with opposite sign.
50-15= .18(x) - .10 (x)
35=.08(x) divide both sides .08 to extract the value of x
437.5=x

Answer: Both plans would cost the same after 437.5 minutes of usage.

Cost of plan A after 437.5 minutes of usage.
Y=50+.10(x)
Y=50+.10(437.5)
Y=50+43.75
Y=93.75

Cost of plan B after 437.5 minutes of usage.
Y=15+.18(x)
Y=15+.18(437.5)
Y=15+78.75
Y=93.75

Graphical depiction of the above situation.

Plan A Plan B
X y x y
0 50 0 15 200 70 200 51 437.5 93.75 437.5 93.75 900 140 900 177

Plan B would be most advantageous if Mary’s calling time remains under 437.5 minutes per month at which point the monthly cost for both plans is the same. However, if she exceeded 437.5 minutes per month Plan A would make more sense since the cost of plan B drastically increases with additional time over 437.5 minutes.…...

Similar Documents

Free Essay

Qlt1 Task 5

...Part A: A couple is comparing two daycares to determine the best option for their 1 year old son. A home-based daycare charges a flat rate of $5 per hour. A center-based daycare charges a fixed rate of $185 per week, providing 40 hours of childcare. Above 40 hours, the center-based daycare then charges a fixed rate of $8 per hour. The couple determines that the driving distance to each daycare is the same, thus driving expenses do not need to be considered. The couple will require 50 hours of childcare per week and are looking for the cheapest daycare, as they are soon expecting their second child. Part B: 1. “y” represents total cost per week in dollars “x” represents hours Home based daycare: y=5x Center based daycare: y=185+8(x-40), x≥40 hours 2. For the home based daycare, they charge a flat rate of $5 per hour. Thus the couple can calculate their cost by multiplying $5 by the number of hours they need for childcare each week. For the center based daycare, the couple can calculate their weekly cost by adding the $185 fixed rate to the cost of any additional hours needed after 40. Thus, if they are going over 40 hours, they would subtract 40 hours from the total number of hours needed and multiply that by the $8 the center charges for each additional hour. 3. y=5x y=185+8(x-40) y=185+8(x-40) 5x=185+8x-320 5x=-135+8x 5x-8x=-135+8x-8x -3x=-135 -3 -3 x=45 y=5x y=5(45) y=225 Thus, both the center based and the home......

Words: 495 - Pages: 2

Free Essay

Qlt1 Task 5

...QLT1 Task 5 A. Create a story problem using one of the above real-world scenarios as a basis, including realistic numeric values, by doing the following: 1. Describe the real-world problem. I was looking into phone plans and stumbled upon T-Mobile, and I decided that I needed a cell-phone and took a look at the plans. T-mobile had one plan that was 50 dollars a month and is unlimited talk, text and web, T-Mobile also has a plan for 30 dollars a month for 1,500 talk and text minutes. After you go through your allotted 1,500 talk and text time was up, the cost skyrockets up to 10 cents a minute. 10 cents a minute comes out to 6.00 per hour, I thought in my head. I decided that instead of jumping into a decision about phone plans, that I should first go home and do the math. I wanted to figure out which plan was going to be the most cost effective, and which plan would suite my needs the best. 2. Explain all needs (e.g., financial, non-financial, situational) of the hypothetical consumer. The needs include many different factors: • The first and most important factor how much do you use your phone? The breaking point on the problem today is 200 talk or text above the 1500 minute plan and I will be paying less up front but more on the back end which is no good. If I chose the 1500 minute plan, I will not want to be going over the 1500 minutes as then the cost would go up to 10 cents a minute or 6.00 per hour. • Is this replacing a work or office phone? ......

Words: 1158 - Pages: 5

Premium Essay

Task 1

...Business Research Report Title Presented to: Assessment Code: RWT1 Student Name: Student ID: Date: Mentor Name: Table of Contents Executive Summary 3 Introduction 4 Research Findings 4 Finding Number 1 4 Finding Number 2 5 Finding Number 3 5 Recommendations 5 Conclusion 6 References 7 Executive Summary Task instruction: Prepare a business report based on your research findings that includes: 3. Executive summary (suggested length of 1 page) that overviews the purpose of this report. The executive summary should be the last section you write after the remainder of the report is completed. The executive summary is a mini-version of your paper and should not exceed one page. For information about executive summaries, please refer to the study materials. Please note that your executive summary, and your paper, should be written using single spaced text. Introduction Task instruction: Prepare a business report based on your research findings that includes: 4. Introduction (suggested length of 1 page) that will: a. Introduce the subject and purpose of the report; b. Preview the main ideas of the report; c. Establish your relationship to the audience. It is recommended that you use single spaced text as you see here. Regarding item 4c, please keep in mind that your relationship with the audience will come from the scenario you selected from the topic list. In some cases your position is specified. In others you will need to define......

Words: 1226 - Pages: 5

Free Essay

Qlt1 Task

...Task 1 1. Graph the points (1,0,-6,3/4,1.7) in single number line. 2. Graph the following points on a single coordinate plane. Make sure to include labels for each quadrant of the coordinate plane. • Point 1: (3, –2) • Point 2: (0, 0) • Point 3: (–1, 7) • Point 4: (3, 5) • Point 5: (–4, –5) 3. Graph the following functions on separate coordinate planes. Function 1: y= 2x − 1 If x = 0 y= 2x − 1 y= 2(0) − 1 y= − 1   If x = 1 y= 2x − 1 y= 2(1) − 1 y= 2 − 1 y= 1   If x = 2 y= 2x − 1 y= 2(2) − 1 y= 4 − 1 y= 3   If x = 3 y= 2x − 1 y= 2(3) − 1 y= 6 − 1 y= 5   If x = 4 y= 2x − 1 y= 2(4) − 1 y= 8 − 1 y= 7   Function 2: y= (–3/4)x+ 5 If x = 0 y= (–3/4)x+ 5 y= (–3/4)(0)+ 5 y= 5   If x = 1 y= (–3/4)x+ 5 y= (–3/4)(1)+ 5 y= –3/4 + 5 y= 4 1/4   If x = 2 y= (–3/4)x+ 5 y= (–3/4)(2)+ 5 y= –1 1/2 + 5 y= 3 1/2   If x = 3 y= (–3/4)x+ 5 y= (–3/4)(3)+ 5 y= –2 1/4 + 5 y= 2 3/4   If x = 4 y= (–3/4)x+ 5 y= (–3/4)(4)+ 5 y= –3 + 5 y= 2   Function 3: y= x2 – 4 If x = 0 y= x2 – 4 y= (0)2 – 4 y= -4   If x = 1 y= x2 – 4 y= (1)2 – 4 y= 1 – 4 y= -3   If x = 2 y= x2 – 4 y= (2)2 – 4 y= 4 – 4 y= 0   If x = 3 y= x2 – 4 y= (3)2 – 4 y= 9 – 4 y= 5   If x = 4 y= x2 – 4 y= (4)2 – 4 y= 16 – 4 y= 12   Function 4: y= –3x2 − 6x – 5 If x =...

Words: 458 - Pages: 2

Free Essay

Qlt1 Task 1

...000278346/Arpe/QLT1 Task 212.1.2: Task 1 A. Complete the following graphs: 1. Graph the following values on a single number line.  Value 1: 1  Value 2: 0  Value 3: -6  Value 4: ¾  Value 5: -1.7 B C E D A Page 1 of 6 000278346/Arpe/QLT1 Task 212.1.2: Task 1 2. Graph the following points on a single coordinate plane. Make sure to include labels for each quadrant of the coordinate plane.  Point 1: (3,-2)  Point 2: (0.0)  Point 3: (-1,7)  Point 4: (3,5)  Point 5: (-4,-5) (-1,7) (3,5) (3,-2) ) (0,0) (3,-2) (-4,-5) Page 2 of 6 000278346/Arpe/QLT1 Task 212.1.2: Task 1 3. Graph the following functions on separate coordinate planes.  In each graph, label each axis of the coordinate plane. Additionally, label each intercept as “x-intercept” or “y-intercept” and include the ordered pair.  Whenever applicable, label the vertex as “vertex” and include the ordered pair  Function 1: y = 2x – 1 (3,5) (2,3) ( ½ ,0) (0,-1) x-intercept y-intercept (-1,-3) Page 3 of 6 000278346/Arpe/QLT1 Task 212.1.2: Task 1  Function 2: y = (-3/4)x + 5 (-4,8) x-intercept (0,5) (4,2) y-intercept (6 ½,0) (8,-1)) Page 4 of 6 000278346/Arpe/QLT1 Task 212.1.2: Task 1  Function 3: y = x2 – 4 (-3,5) (3,5) (-2,0) x-intercept (2,0) x-intercept (-1,-3) (1,-3) (0,-4) Vertex Page 5 of 6 000278346/Arpe/QLT1 Task 212.1.2: Task 1  Function 4: y = -3x2 – 6x –......

Words: 295 - Pages: 2

Free Essay

Qlt1 - Task 5

...10(h) Center-based option: c = 332.50+11(h-35) B2) Because the home-based option has a flat fee of $10 an hour, the algebraic equation is just $10 times the number of hours the child is at the daycare. Because the center-base option has a flat fee of $332.50 for 35 hours and then charges $11 an hour extra, the equation is the flat fee plus the total number of hours minus 35 (since that is included in the flat fee) times the rate of $11 an hour for an hours over 35. B3) To determine where the two cost options are equivalent, the equation we will use is: 10h = 332.50 + 11(h-35) We will need to get all variables together. 10h-11h = 332.50 + 11(-35) We will then need to simplify the equation. 10h-11h= 332.50 + (-385) -h = -52.5 -h/-1 = -52.5/-1 h= 52.5 The two cost options are equivalent at 52.5 hours. Ordered pair notation: (52.5, 0) D) If the parent was looking at the options based strictly on financial information, the parent would most likely choose the center-based option as the cost for a 45 hour week is $442.50 and is less than the $450 a week that is charged by the home-based option. However, since there arenon-financial circumstances, such as vacations and holidays, this can impact the parent’s decision. The parent has a total of 12 days off during the year plus the two weeks of vacation he receives. If the parent had two days off during one week, the center-based option would charge the parent $332.50 since they charge a flat fee up to 35 hours. If the......

Words: 837 - Pages: 4

Premium Essay

Qlt1 Task 5

...QLT1 Task 5 Daycare Cost Analysis A.) Basic information: The Depp family is seeking child care for their 2 year old son Jack. The family needs care for approximately 42-50 hours per week. They have interviewed several care providers and have selected two providers in the vicinity of their employers and now need to decide between: one is family day care home that charges $5 per hour per child and the other is a child care center that charges $200 per week for 40 hours with an additional $10 per hour over 40 hours. Additional factors considered are that both facilities provide lunch and snacks, other facilities did not; as well the center will provide a 25% discount on a second child. Although the Depps have only one child however will be adding to their young family. 1.) Rates: i. Daycare rates: Home care $5/hour ii. Center $200/week for 40 hours + $10/hour over 40 hours 2.) Other expenses iii. Meals included with both facilities iv. Both located within 10 blocks of employer, transportation costs are negligible 3.) Other considerations v. Parents are state employees 37.5 hours per week + 1 hour lunch = 42.5 hours @ employer per week minimum vi. Currently have one child in need of care, but is considering another child in the next 1-2 years vii. Family day care home is 1 employee, no coverage for sick days/vacation; center has multiple staff members to......

Words: 456 - Pages: 2

Free Essay

Qlt1 Task 1

...QLT1 – Task 1 Competency 212.1.2: Solving Algebraic Equations A. 1. Graph the following values on a single number line • Value1: 1 • Value 2: 0 • Value 3: -6 • Value 4: ¾ • Value 5: -1.7 [pic] 2. Graph the following points on a single coordinate plane. Make sure to include labels for each quadrant of the coordinate plane. • Point 1: (3,-2) • Point 2: (0,0) • Point 3: (-1,7) • Point 4: (3,5) • Point 5: (-4,-5) Quadrant II Quadrant I [pic] Quadrant III Quadrant IV 3. Graph the following functions on separate coordinate planes. • Function 1: y= 2x − 1 y=2(0) – 1 0=2x – 1 y= 0 – 1 +1 +1 y= -1 1 = 2x /2 /2 ½ = x [pic] • Function 2: y= (–3/4)x + 5 y=(-3/4)0 + 5 0=(-3/4)x + 5 y= 0 + 5 -5 -5 y = 5 (0,5) -5 = (-3/4)x *4 *4 -20 = -3x /-3 /-3 6.67 = x (6.67,0) [pic] • Function 3: y=x2 – 4 y=02 – 4 0=x2 – 4 y=(-2) 2 – 4 y=(3)2 -4 y=(-3)2-4 y=-4 +4 +4 y = 4 – 4 y=9-4 y=9-4 4= x2 y = 0 y = 5 y = 5 √4 = √x2 2 = x [pic] • Function 4: y= –3x2 – 6x – 5 If x=0 then If x=-1 then y= –3(0)2 – 6(0) – 5 y= –3(-1)2 – 6(-1) – 5 y = 0 – 0 – 5......

Words: 424 - Pages: 2

Free Essay

Qlt1 Task 3 Wgu

...A. 1. A. 2. Savings Plan A y= $20x + $400 10x+600=20x+400 -10x-400=-10x -400 200=10x /10 /10 20=x (# 0f months) Savings PlanB y= $10x + $600 y=10(20)+600 y=200+600 y=800 ($ saved) Savings Plan A X-intercept y=0 0=20x+400 -400=20x -400/20=x -20=X Savings PlanB X-intercept y=0 0=10x+600 -600=10x -600/10=x -60=x Solution A. 3. Both plans yield identical balances after 20 months at $800. Months Plan B Plan A -60 0 -20 0 0 600 0 400 2 620 2 440 Solution 3 630 3 460 1000 4 640 4 480 (20,800) y-intercept Quadrant II 5 650 5 500 800 (0,600) 6 660 6 520 600 Quadrant I 7 670 7 540 400 8 680 8 560 x-intercept (0,400) y-intercept x-intercept 200 9 690 9 580 (-60,0) (-20,0) 10 700 10 600 0 -70 -60 -50 -40 -30 -20 -10 0 10 20 30 11 710 11 620 X-Axis Months 12 720 12 640 13 730 13 660 Plan B y=10x+600 Plan A y=20x+400 14 740 14 680 Linear (Plan B y=10x+600) Linear (Plan A y=20x+400) 15 750 15 700 16 760 16 720 17 770 17 740 A.3a1. Plan B yields more at $740 vs. Plan A at $680. 18 780 18 760 A.3ac. Plan A yields more at $860 vs Plan B at $830. 19 790 19 780 A.4. The solution lies in quadrant 1 where the savings 20 800 20 800 begins until the intersection at (20,800). 21 810 21 820 x & y coordinates are all positive from month 1 through month 20 22 820 22 840 which means its Quadrant 1. 23 830 23 860 Y-Axis (Total Savings in $) ...

Words: 320 - Pages: 2

Premium Essay

Qlt1 Task 3

...in the footsteps of other companies; instead, they often use innovative ideas from others as a way to birth new ideas, products, or services of their own. Entrepreneurial organizations often distance themselves from their competition rather than compete with them. If another organization duplicates their ideas, products, or services—an entrepreneurial organization that is rich with innovation won’t back down, instead they create something new and better, adding a creative twist to what was old or duplicated. This level of creativity and strong determination allow these organizations to achieve long-term success. With that said, there are many reasons why entrepreneurial organizations seek opportunities for innovation. These reasons are: 1. Competitive Advantage: Organizations that maximize their creative and innovative skills often gain a competitive edge against their competitors. Developing a new edge or making a product or service better can mean survival or a way to stay ahead of the competition. The main element for staying ahead of the rest is innovation. Organizations that become more innovative, see things from a new perspective, take calculated risks, and become more agile. Gaining a competitive advantage through innovation attracts consumers that are looking for unique products. 2. Product Differentiation: When organizations attempt to make old products better, innovation makes that product more attractive by showcasing its unique qualities against that of......

Words: 281 - Pages: 2

Free Essay

Qlt 1 Task 1

...Mike Henkle QLT1 Task 5 Western Governors University A. Create a story problem using one of the above real-world scenarios as a basis, including realistic numeric values, by doing the following: 1. Describe the real-world problem. I was looking into phone plans and stumbled upon T-Mobile, and I decided that I needed a cell-phone and took a look at the plans. T-mobile had one plan that was 50 dollars a month and is unlimited talk, text and web, T-Mobile also has a plan for 30 dollars a month for 1,500 talk and text minutes. After you go through your allotted 1,500 talk and text time was up, the cost skyrockets up to 10 cents a minute. 10 cents a minute comes out to 6.00 per hour, I thought in my head. I decided that instead of jumping into a decision about phone plans, that I should first go home and do the math. I wanted to figure out which plan was going to be the most cost effective, and which plan would suite my needs the best. 2. Explain all needs (e.g., financial, non-financial, situational) of the hypothetical consumer. The needs include many different factors: • The first and most important factor how much do you use your phone? The breaking point on the problem today is 200 talk or text above the 1500 minute plan and I will be paying less up front but more on the back end which is no good. If I chose the 1500 minute plan, I will not want to be going over the 1500 minutes as then the cost would go up to 10......

Words: 1163 - Pages: 5

Premium Essay

Qlt1 Task 5

...For this task you will choose one of the scenarios below. Each situation requires a mathematical comparison of cost options in order to determine which is best for a consumer (e.g., customer or person). Scenario 1: A parent is looking for the best option for daycare for a child. A home-based option charges a flat rate per hour. A center-based option charges a fixed fee per week for a certain number of hours and then a fixed rate per hour for any hour provided over the set amount. Determine which option is most advantageous for the parent based upon the parents’ needs. Scenario 2: A downtown employee is looking for the best option for parking a car during a 5 day work week. One parking garage offers unlimited parking at a flat rate per month. Another garage offers an hourly rate for parking. Which option is best for the employee on a monthly basis? Scenario 3: A family is looking for the best option for moving the family’s belongings into a new home. Moving company A charges its customers a flat rate per mile. Moving company B charges its customers a fixed amount for a certain number of miles and then a fixed rate per mile for any miles over the set amount. Determine which company would best serve the needs of the family. Scenario 4: A student is looking to secure a hardcopy textbook for an upcoming course. Compare a weekly textbook rental option with a purchase option to determine which option is most advantageous for the student based upon the student’s needs. Task:......

Words: 1020 - Pages: 5

Premium Essay

Task 1 a

...Risk Management: Task 1A Dave Christian Western Governors University Author Note Research conducted by Dave Christian, College of Business, Western Governors University. Dave Christian is now founder at Helpology. This paper is referenced as an American Psychological Association (APA) research paper template available for free, worldwide use at Helpology (helpology.org) categorized under: Helpology Lifelist/Respect/Writing/FREE Helpology APA. Correspondence concerning this paper should be addressed to Dave Christian, Founder, Helpology, 2340 E. University Dr., Lot 85, Tempe, AZ 85281; Phone: (480) 331-9631; Email: Mr.Dave.Christian@gmail.com; Web site: helpology.org. Risk Management: Task 1A One of the world's wealthiest investors of all time, Warren Buffett (n.d.), said, "Risk comes from not knowing what you're doing." Furthermore, "Denial is a common tactic that substitutes deliberate ignorance for thoughtful planning," said risk management author Charles Tremper (n.d.). As a newly hired consultant, we have been tasked with the duties of creating and presenting a risk management/business contingency plan for our first client. The legal department and the IT department have both expressed concerns regarding the ethical use and protection of sensitive data, customer records, and other information systems content. In the interest of creating confidence and job satisfaction in this new position, our new employer has decided to let us select our first......

Words: 3363 - Pages: 14

Premium Essay

Wgu Qlt1 Task 5

...Task 5 A. Jenny is looking for the best option for daycare for her son. She lives in a small town, so her options are limited to two daycare centers. Option A is a home-based facility which charges $9.00 per hour that the child is at the home. Option B is a center-based facility which charges $150 for the first 20 hours and then charges $10 per hour thereafter. Due to a new promotion, Jenny will be required to work more hours away from home. Which facility will cost less for Jenny to have her son in daycare for a work week (40 hours)? B. I. h = how many hours of child care is needed = 40 f = the flat hourly rate charge t = total amount due for the week Option A: f * h = t a. 9 * 40 = $360 Option B: 150 + f(h-20) = t, for h >=20 b. 150 + 10(40-20) = $350 150 = t, for h < 20 c. 150 = total II. I set the hours to "h", the hourly fee to "f" and the total to "t". a. Option A: This option only has an hourly fee for each hour. The fee is $9 and the amount of hours is 40 so I multiplied the hours by the fee. b. Option B: This option has a flat rate of $150 for the first 20 hours and then an hourly rate of $10 thereafter. For the first equation that refers to over 20 hours, I subtracted 20 hours from the total time, multiplied it by $10, and then added it to $150. For the second equation that refers to any amount less than 20 hours, the total is always......

Words: 531 - Pages: 3

Premium Essay

Qlt1 Task 5

...Task 5 Moving Truck Cost Analysis The Thompsons have lived in Canada all their life but recently Mr. Thompson got a job offer he could not refuse. The new job will require they move to the west coast of the United States. This is going to require they move across the country from New Brunswick, Canada to Seattle, WA. Which is a total of 3200 miles. Although the company Mr. Thompson will be working for will reimburse them for the move, they still have a budget they need to stay under so they can have enough money for hotel stays, stocking the house with food, cleaning supplies etc. when they arrive. They are planning on leaving early and site seeing on the way but still arrive at least two weeks early so they have time to settle in. Arriving early though means there will be a big gap between paychecks so budgeting is very important. They narrowed it down to two companies, Acme Moving which charges $2.00 per mile and Lightening Moving that charges $1500 for the first thousand miles and $2.25 for each mile over 1000. They have to analyze the costs and figure out which one is going to be the best deal. The Equation: Lightening Moving Co. Lightening Moving charges $1500 for the first 1000 miles and then $2.25 for each mile over 1000. Let X = Amount of miles traveled 1500 = the initial cost of the first 1000 miles 3,200 = the total amount of miles traveled $2.25 per mile over 1000 miles therefore; 1500 + 2.25(X-1000) = Cost of moving over 1000 miles 1500 + 2...

Words: 550 - Pages: 3